מסכון מקוון לסיכוי מכוון


שימוש נבון ונאות באינטרנט יושג ע"י הסכמות, לא ע"י אכיפה - זהו תהליך ארוך של חינוך במובן הרחב של המילה. התמודדות ומניעת סיכונים, תרבות גלישה אחראית, שמירה על פרטיות, שיתוף והבנה, גבולות ואחריות, הטמעת ערכים ומוסר, כל זאת נשיג רק באמצעות חינוך וחשיבה יצירתית.

באמצעות שינויים קטנים בהרגלי הגלישה תוך חשיבה יצירתית וחדשה המשלבת מעורבות ואחריות הורית ניתן להוביל לשינויים גדולים ולצמצום הפגיעה בנו ובילדינו דרך רשת האינטרנט.
חובתנו כהורים לחנך את הילדים ואולי גם את עצמנו לתרבות גלישה אחראית. חינוך המתחיל בבית עובר לרחוב ואל בית הספר. חינוך שלא עוצר במרחב הווירטואלי אלא ממשיך לתחום האחריות ההורית של כולנו.
אנחנו כמחנכים,כהורים,כמבוגרים מחויבים ללמד אותם לחיות בעולם מאתגר – לא לחסום אותו מהם.
אנחנו מחויבים להטמיע בהם ערכים ומוסר – בדיוק כפי שאנו מחנכים אותם לא לקלל או לאיים - כך נחנך אותם לא לעשות זאת במרחב הווירטואלי.
אנחנו מחויבים להקנות להם מיומנויות של תקשורת, הקשבה, שיחה ואמפתיה – לא לאטום אוזניים, עיניים ופה מפני האחר וסכנות הקידמה.
אנחנו מחויבים לתת להם את הכלים לזהות, להבין ולהפנים את נושא השמירה על הפרטיות והסיכונים הרבים בעולמנו המורכב ולא רק לאלו שבמחשב או בטלוויזיה, אלא גם ביחסים של הילד עם עצמו, באופן בו הוא קובע לעצמו סידרי עדיפויות וכללי התנהגות תוך אמונה בעצמו ויכולותיו.
כדי לגדל דור של ילדים יותר אנושיים, פתוחים, אמפאטיים ובוגרים רגשית, עלינו לפתח את המיומנויות הללו בנו ובילדינו. הדרך לכך היא בחינוך, חינוך ושוב חינוך. באמצעות שיחה, חיבוק, דיבור פתוח, שאילת שאלות, נגיעה בנושאים מביכים באופן בוגר ואחראי ובעיקר פיתוח יחסים של אמון, פתיחות, כבוד ותחושה שאנחנו כאן עבורם בכל בעיה או נושא אך במקביל אנחנו סומכים עליהם, תוביל אותם ליעד המיוחל. המסר הוא אחד, האחריות עלינו, הבקרה והכלים בידינו אבל אנחנו חייבים לתת לילדינו את התחושה שאנחנו סומכים עליהם. אנחנו שם עבורם והם, הם יכולים!!!


ועוד כמה טיפים למחשבה:
 הראו לילדכם דוגמא אישית.
 הגדירו ציפיות וגבולות לפני תחילת הגלישה.
 שנו את סימני הקריאה בסוף משפט לסימן שאלה, כך תצרו פתיחות, שיחה וצמחיה.
 אל "תאיימו" בעונש, אלא עמדו במילה שלכם עד הסוף.
 הקדישו זמן ביומן שלכם עבור הילדים, זמן איכות בגלישה משותפת עושה פלאים.
 אל תפצו את ילדכם בפיצוי פיזי על היותכם הורים עובדים ועסוקים, מילה טובה, חיבוק, שיחה והקשבה יעשו את העבודה.
 חזקו את נקודות החוזק של הילדים, את החולשות שלהם הם כבר מכירים.
 תנו לילדכם מקום לביטוי עצמי גם אם זה נוגד את דעתכם, אתם יכולים להיות מופתעים.