סיכונים ברשת


רשת האינטרנט פותחת בפנינו עולם אין סופי של מידע ומחברת אנשים מרחבי תבל ללא גבולות של דת, גזע, מין ולאום, אך גם בה טמונים זרעים רעים שכבר נבטו. אם נפנה את המבט, אם נבחר להתכחש הרוע ילבלב, ישגשג וישעבד את הטוב. אחת הבעיות המרכזיות ברשת איתם אנו מתמודדים היום הינה שימוש לא זהיר ולא נכון בסמארטפון, מחשב רב עוצמה שנכנס לכף ידינו כמעט בלי פיקוח בקרה ושמירה על המידע. אז נכון, לכולם יש ואי אפשר לזוז היום בלי הסמארטפון. אפשר בעזרתם להיות מחוברים לאינטרנט בכל מקום ובכל זמן, להעלות תמונות לרשתות חברתיות, משחקים, מידע, חדשות, מוסיקה, אימייל, וויז וכמובן להישאר מחוברים, כל הזמן מחוברים. אך דווקא היתרונות האלו יכולים לפתוח דלת לסכנות רבות, לתוקפים ולהאקרים. יש מספר רב של מנגנונים המאפשרים לחלץ את המידע האישי ביותר שלנו ללא ידיעתנו.

השעה הייתה 15:30, נוי בת ה-13 (שם בדוי) חזרה לבייתה בעיר במרכז הארץ אחרי יום לימודים שיגרתי. חצי שעה לאחר מכן נשמעה דפיקה בדלת הבית, בפתח הדלת עמד בחור כבן 40 לבוש יפה ומסודר, נראה כמו סוכן ביטוח או איש שירות תוך שהוא פונה לנוי ושאל בקול נעים האם ההורים נמצאים. כאשר ענתה בשלילה וכי ההורים עדין לא חזרו מהעבודה המשיך ושאל האם יש מבוגר אחר בבית מאחר ואסור לו לדבר עם ילדה. שוב ענתה נוי בשלילה ואז שאל אותה הבחור האם היא לבד בבית? שענתה שאכן כך הדבר מיהר הבחור להתנצל על ההפרעה ומסר כי יחזור יותר מאוחר כאשר ההורים יחזרו אך באותה נשימה תפס את דלת הבית, פתח בחוזקה, דחף את נוי לתוך בייתה, נעל את הדלת מבפנים ותקף אותה בצורה קשה. לאחר מעצרו מסר בחקירתו כי מזה מספר חודשים הוא עוקב אחרי תמונותיה של נוי באינסטגרם, צופה בתמונות שלה ובעדכונים ולפני כמה שבועות ראה את תמונות הסלפי בבגד ים שצלמה בחדרה. באמצעות תוכנה שלף את קורדינטות הGPS מתוך התמונות, הגיע לבניין שלה ולפי שם המשפחה באינסטגרם איתר את הדירה תוך שהוא מחליט לתקוף את הקטינה לאחר שיערוך בירור שהשטח פנוי. כאמור, הגעתו לדירה הייתה באמצעות ניתוח נתוני המיקום בכל תמונה שצולמה בסמארטפון של הילדה.
הסמארטפונים שכולנו מחזיקים הפכו להיות איבר נוסף בגופנו, הם מחוברים אלינו ונמצאים איתנו בכל מקום וכל זמן. לצד היתרונות והאפשרויות הבלתי נגמרות שבשימוש במכשירים אלו יש גם סכנות שלצערי רוב המשתמשים אינם מודעים לסיכונים שבהחזקה ובשימוש במכשירים. ולא, אני לא מתכוון להתחיל את הדיון בסכנות הקרינה ונזקים אורטופדים כאלו ואחרים שמיחסים לשימוש לא זהיר במכשירים, על כך ניתן לקורא באין ספור מאמרים ברשת. שאני מדבר על סכנות אני מדבר על סכנות מצד אקרים ותוקפים אחרים היכולים במהירות לשלוף את כל המידע מהסמארטפון ולעשות בו שימוש לרעה. סכנה זו גוברת כאשר את המכשירים מחזיקים ילדים צעירים אשר מסתובבים עם המכשיר, לוחצים,מורידים,מעלים ומשתפים מידע , תמונות, סרטים, כיתובים, בוואטסאפ, פייסבוק, טלגרם, סנאפצ'ט, אינסטגרם ואינם מודעים להשלכות מעשיהם. רבים מאיתנו בודקים את תיבת האי-מייל, דפי הבית ברשתות החברתיות ואפילו את חשבון הבנק דרך מכשירי הסמארטפון, זה הגיוני,מהיר, קל ונגיש. הבעיה היא שרובנו מבקשים מהמכשיר לזכור את הסיסמאות שלנו כדי שבפעם הבאה שנכנס לא נתעכב על הכנסת סיסמאות ושמות משתמש. בחירה זו גורמת למצב בו הסיסמאות שלנו שמורות על הטלפון והופכות להיות חשופות לכל אפליקציה או תוכנה בעלת מטרות זדוניות של שליפת מידע וריגול, שלא לדבר על מקרה של גניבת המכשיר. רק לאחרונה נשלפו כ700 אלף כתובת מייל של לקוחות בנקים, לרבות סיסמאות כניסה ונתונים רבים נוספים שהיו שמורים על הסמארטפון ללא כל תוכנת הגנה. כמובן שיש פיתרון לצמצום הפגיעה והגעה למצב לא נעים זה, אותו אתן בהמשך. אחת הבעיות העיקריות היא שעדין לא הפנמנו שהסמארטפון הינו מחשב רב עוצמה שהגיע אלינו כמעט ללא הגנה. את הווירוסים ותוכנות הריגול על מחשבים אנחנו מכירים כבר הרבה מאוד זמן ודואגים להגנה ולעדכון, אך על המכשירים החכמים שלנו אנחנו אפילו לא מפעילים תוכנת סינון בסיסית. עוד בעיה מאוד שכיחה שמשתמשים רבים כלל לא מודעים לה הינה מגוון אפשרויות בהן אתם יכולים לאבד כסף, פשוט כך. יש אין ספור אפליקציות אשר בנוסף לפעולה אותה הן מבצעות, הן גם עוקבות אחר הכניסה שלכם לאתר הבנק או שולפות את הפעולות בכרטיסי אשראי ואפילו מאזינות לשיחות הוואטסאפ שלכם. בנוסף, קיימות אפליקציות המתהדרות בכך שהן לא עולות כסף להורדה, אך מבקשות מכם את פרטי כרטיס האשראי מיד לאחר ההתקנה .ווירוסים ותוכנות ריגול לא חסר בעולם המובייל, למעשה כל האקרים העבירו כבר מזמן את הפעילות שלהם לתחום פרוץ זה בו הם כמעט ואינם נתקלים בהגנות על מערכות המידע. רק לאחרונה דווחתי על ווירוס חדש המגיע כהודעת sms מאחד מאנשי הקשר שלך הגורם למכשיר לשלוח בשמך הודעות sms  בתשלום, לבצע שיחות יוצאות, לשלוח הודעות ספאם, לגנוב את רשימת אנשי הקשר והודעות נכנסות. כך שאם קיבלתם את ההודעה: "שלום, תמונה בשבילך :)" יחד עם הלינק מוזר מומלץ שלא ללחוץ על הקישור ולמחוק מיד את ההודעה.

אך אחד התחומים שמצליחים להדיר שינה מעיניי הינו הצילום בסמארטרפון והפצת המידע. האם ידעתם שקיימת אפשרות להאקרים לדעת היכן צולמה התמונה שלכם? של ילדיכם? תחשבו לרגע על הסכנה הטמונה בכך. לצערי היו כבר מספר מקרים של פגיעות בילדים בגלל הפצת התמונה ברשת שהסגירה את המיקום המדויק בו צולמה התמונה ואשר הזמינה את התוקפים למרחב הפרטי, לבית, לחדר בו נמצאו הילדים ומשם הדרך לתקיפה הייתה קלה. המיקום של הילד שלך חשוף בפני כל גולש באינטרנט, שלא לדבר על האפשרות להצלבת מידע עם פייסבוק, אינסטגרם ושאר אתרים שחושפים אותנו, לעיתים מבלי שאנו נותנים את הדעת עד כמה.

שמירה על כללי זהירות פשוטים יכולים לצמצם מאוד את הפגיעה:
1. הקפידו להשתמש באתרים מאובטחים ומוכרים, לאחר הכניסה וסיום הגלישה באתר התנתקו ממנו. כשהטלפון ישאל אתכם אם אתם מעוניינים לשמור את הסיסמא, סרבו.
2. הורדת אפליקציות מאתרי החברות הראשיים כגון גוגל פליי או אפסטור ולא מקישורים שנשלחו אליכם. בדקו שהאפליקציות זכו לציונים גבוהים ושאותן הורידו אנשים רבים.
3. התקנת תוכנות אנטי ווירוס למכשירי הסמארטפון כגון AVG , eset ,Norton ואחרות.
4. חסימת אפשרות להכנסת שירותי מיקום לתמונות בזמן שימוש במצלמה. לדוגמא באייפון: הגדרות - פרטיות - שירותי מיקום - סגירת האפשרות למצלמה. אנדרואיד: הדלקת מצלמה -הגדרות - כיבוי תגית GPS.
5. בדיקת הגדרות פרטיות לתוכנת שיתוף קבצים כגון אינסטגרם, וואטסאפ, פייסבוק, סנפצאט ואחרות.
6. מומלץ לבדוק את הגדרות הסינכרון למניעת חשיפת תמונות ומידע בשירותי גיבוי.
7. סריקת אפליקציות באמצעות תוכנות מניעת ריגול לאיתור אפליקציות פוגעניות וזדוניות.
8. להימנע מפתיחת הודעות וקישורים לא מוכרים.
9. בטלפונים שנותנים לילדים מומלץ להשתמש בתוכנות חסימה,סינון או ניטור מידע. ניתן גם לבקש חבילת סינון בסיסית חינם מספק הסלולאר שלכם.
10. הסמארטפון אינו מכשיר המכיל סכנות בלבד ואין להתייחס אליו ככזה, יחד עם זאת כדאי לדאוג כי אתם וילדיכם תהיו מודעים לא רק לאפשרויות הרבות והחיוביות אלא גם לסיכונים הכרוכים בשימוש בו, מומלץ להיערך בהתאם. רק חינוך לתרבות גלישה, לימוד שמירה על הפרטיות, פניה לעזרה בזמן אמת, שיחה פתוחה וגלויה, יידוע לגבי מצבי הסכנה ודרכי התמודדות ואפילו התקנה אמצעי ניטור יאפשרו את צמצום הפגיעות והסכנות.