פייסבוק (facebook)במשך שנים בילו בני עשרה הרבה מזמנם הפנוי בשיחות טלפון עם חבריהם. בני העשרה של היום אינם שונים בהרבה. פשוט יש להם יותר דרכים להיות בקשר.


מה עושה בן העשרה שלי בפייסבוק?
בדיוק כמו מבוגרים, בני עשרה משתמשים בפייסבוק כדי להיות בקשר עם חברים - דרך צ'אטים, הודעות אישיות ושיתוף של תמונות, סרטונים, קישורים וסוגי מידע אחרים. הם משתמשים בפייסבוק כדי להודיע על הישגים, לברך אלה את אלה ביום ההולדת ולתכנן אירועים חברתיים, למשל הליכה לסרט או ביקור בבית של חבר.

מי יכול לראות את הפרופיל של בן העשרה שלי?
האנשים היחידים שיכולים לראות את הפרסומים של בני עשרה הם חבריהם בפייסבוק, חברים של חבריהם והרשתות שלהם למשל בית הספר שבו הם לומדים. יש לנו הגנות והגדרות אבטחה נוספות לבני עשרה בגילאי 31-31, אשר מבטיחות שהפרופילים והפרסומים שלהם לא יופיעו בתוצאות חיפוש ציבוריות. באותו אופן, אם בני עשרה משתפים את מיקומם דרך 'מקומות', רק חבריהם
בפייסבוק יכולים לראות אותו.

התחלת שיחה
הורים לא חייבים להיות מומחים למדיה חברתית כדי לשאול שאלות ולפתוח בדו-שיח מתמשך עם בני העשרה שלהם. שוחח על בטיחות וטכנולוגיה בהקדם ולעתים קרובות, בדיוק כפי שאתה משוחח עם ילדיך על בטיחות בבית הספר, במכונית, בתחבורה הציבורית או בפעילות ספורטיבית.
אחת מהדרכים הטובות ביותר להתחיל בשיחה היא לשאול את בן העשרה שלך מדוע שירותים כמו פייסבוק חשובים לו. ייתכן גם שתרצה לבקש ממנו להראות לך כדי לפתוח פרופיל פייסבוק משלך, כך שתוכל לראות במה מדובר. שוחח על סוגי המידע שמתאימים לשיתוף באינטרנט - ועל אלה שלא מתאימים. שאל אותו על הגדרות האבטחה והצע שתבחנו אותן יחדיו ובאופן קבוע. קבע כללים מוצקים ואכוף אותם.

למד מבן העשרה שלך
בני העשרה של היום גדלים עם אינטרנט, טלפונים ניידים והודעות טקסט. רובם אינם מבחינים בין התנהלות מקוונת להתנהלות בחיים האמיתיים. הטכנולוגיה החדשה הייתה תמיד חלק מחייהם, ולכן, כאשר אנו מתייחסים אליה בביטול או רואים בה בזבוז זמן, אנו מותחים ביקורת על חלק משמעותי מהאינטראקציה החברתית שלהם. ייתכן שאתה כבר יודע את זה, אולם אם אינך מומחה למדיה חברתית - סביר מאוד להניח שבן העשרה שלך יודע עליה יותר ממך. וזה בסדר. אל תפחד לבקש מהילד שלך שיסביר לך!

הכול מתחיל מכבוד
חשוב גם לדון בכלל הזהב: התייחס לאחרים בדיוק כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך. הדבר חל גם על שימוש בטכנולוגיות חדשות. ודא שבני העשרה שלך יודעים לאן לפנות כשהם זקוקים לתמיכה אם מישהו מטריד אותם. עזור להם להבין כיצד להחליט בצורה אחראית ובטוחה מה הם מפרסמים - מפני שכל מה שהם מציגים באינטרנט עשוי לקבל פרשנות שגויה או לצאת מהקשרו.

כשאתה בפייסבוק...
אם יש לך פרופיל בפייסבוק וילדך חבר שלך, נסה לכבד את הגבולות שקיימים ביניכם בעולם האמיתי. תן למערכת היחסים ביניכם לקבוע את אופי האינטראקציה ביניכם. לדוגמה, אם תצטרף לדיון עם החברים של ילדיך, או אם תפרסם על הקיר שלהם. חשוב על המדיה החברתית כעל מפגש בבית של חבר של הילד שלך. אתה יכול לתת לבן העשרה שלך רשות להגיע לשם, ולמרות שאינך שם כדי לפקח על התנהגותו, אתה בטוח בו שיפעיל שיקול דעת מתאים בקרב בני גילו והורים אחרים.
החוכמה היא באיזון בין העצמאות ההולכת וגדלה של בן העשרה שלך לבין חששותיך בנושא בטיחות.

הגדרות פרטיות בפייסבוק (כפי שהועבר בהרצאה).
א. כניסה לפייסבוק ע"י שם משתמש (כתובת דוא"ל) וסיסמה.
ב. כפי שהוסבר בהרצאה מומלץ להשתמש בסיסמה המשלבת אות, מספר וסימן ובאורך של 8 תווים או יותר. לדוגמא: %7qaz$2wsx . סיסמה כזו תקשה מאוד את הפריצה לחשבון הפייסבוק.
מומלץ לא לשלב בסיסמה את שמך, מספר הטלפון, גיל, תאריך לידה או כל פרט אחר השייך באופן ישיר לזהותך.
ג. את שינוי הסיסמה מבצעים ע"י כניסה לחשבון  - הגדרות חשבון  - ובשורת הסיסמה ללחוץ על עריכה. יש להקליד את הסיסמה הישנה ופעמים את הסיסמה החדשה.
ד. כניסה לחשבון -  הגדרות פרטיות:  - בהגדרות הפרטיות יש לבחור באפשרות באפשרות חברים או התאמה אישית.
ה. ניתן לערוך ולקבוע מי החברים שלך בפייסבוק. במידה והוספת מישהו שאתה לא מכיר באופן אישי מומלץ להסיר מרשימת החברים. כניסה לחשבון  - ולהציג את כל החברים.
ו. במידה ורוצים להסיר חבר מרשימת החברים לוחצים על בטל חברות ליד שמו של אותו חבר.
ז. התאמה אישית של אלבומי התמונות: נכנסים ל פרופיל - תמונות  - פותחים את האלבום אותו רוצים לערוך  - לוחצים על הקישור עריכת אלבום - בלשונית פרטיות בוחרים את הקהל שיכול לראות את האלבום: ציבורי (כולם) / חברים / התאמה אישית - מומלץ.
ח. בתפריט התאמה אישית ניתן לבחור את קהל היעד שאלבום זה הופך להיות גלוי כלפיהם: במידה ובחרת אנשים מסוימים: האלבום והתמונות בו הופך להיות גלוי רק לאותם אנשים אותם בחרת.(מתוך אנשי הקשר שלך) .
ט. מרכז העזרה של פייסבוק - יש לזכור כי ישנן הגדרות רבות נוספות אותם ניתן לקבוע, לרבות הגדרות של אלבומי התמונות, רמת החשיפה של כל אלבום כולל אלבום תמונות הפרופיל . כמו כן ניתן לערוך את הגדרות החיפוש : מי יכול לחפש ולמצוא אותך בחיפוש בפייסבוק, קשר אם תוכנות למסרים מידיים, קבוצות בהם אתה חבר, הגדרות החשבון לרבות שינוי סיסמה, כתובת דוא"ל והשבתת החשבון. ניתן להיכנס לחשבון הפייסבוק ומשם להיכנס למרכז העזרה, על מנת לקבל סיוע ומידע רב על כל הנושאים וההגדרות בפייסבוק.
י. גיבוי השבתה ומחיקת חשבון הפייסבוק - הרבה מאוד בני נוער מרגישים כי איבדו שליטה על החשבון שלהם , על הפרטיות או שאינם יודעים כיצד לצאת מקבוצות בעיתיות או כיצד למחוק פרסומים הפוגעים בהם או באחרים. יש אפשרות לבצע השבתת חשבון או מחיקת חשבון לצמיתות.

מה ההבדל בין השבתה למחיקה?
כאשר אתה משבית את חשבונך, הפרופיל שלך וכל המידע המשויך אליו נעלמים משירות פייסבוק מיידית אך לא ימחקו וניתן לשחזר ולהפעיל מחדש את החשבון. כאשר מבצעים מחיקה לצמיתות הפעולה מוחקת את כל המידע משרתי פייסבוק ואין אפשרות לשחזר את המידע בחשבון.

כאשר אתה משבית את חשבונך:
 הפרופיל שלך וכל המידע המשויך אליו נעלמים משירות פייסבוק מיידית.
 אנשים בפייסבוק לא יוכלו לחפש אותך או להציג פרטים כלשהם שלך.
 פייסבוק שומרים את פרטי הפרופיל שלך (חברים, תמונות, תחומי עניין וכו), למקרה שתרצה לחזור לפייסבוק בשלב מסוים. אם תבחר להפעיל מחדש את חשבונך, הכול ייראה בדיוק כפי שהיה כשעזבת.
אנשים רבים משביתים את החשבונות שלהם באופן זמני ומצפים שהפרופילים שלהם יהיו זמינים כשיחזרו לשירות. אפשרות זו מעניקה את הגמישות לעזוב ולחזור בכל פעם שרוצים.

כאשר אתה מוחק לצמיתות את חשבונך:
 לא תוכל לקבל שוב גישה לחשבון שלך.
 כל הפרטים האישיים המזהים המשויכים אליו יוסרו ממסד הנתונים של פייסבוק. פרטים אלה כוללים את שמך, כתובת הדוא"ל שלך, כתובת למשלוח דברי דואר ושם המסך ביישום ההודעות המיידיות.
 עותקים של חומרים מסוימים (תמונות, פתקים וכו) עשויים להישאר בשרתים של פייסבוק מסיבות טכנית, אך הם לא משויכים עוד למזהים אישיים כלשהם ואינם נגישים כלל למשתמשים אחרים בפייסבוק. 

יא. השבתת חשבון:
1. פתח את התפריט 'חשבון' בפינה השמאלית העליונה של פייסבוק ובחר הגדרות חשבון.
2. בחר באפשרות אבטחה מתוך התפריט בצד ימין.
3. לחץ על 'השבת את חשבונך'.
כאשר תשבית את חשבונך, הפרופיל שלך וכל המידע המשויך אליו ייעלמו משירות פייסבוק מיידית. אנשים בפייסבוק לא יוכלו לחפש אותך או להציג פרטים כלשהם שלך.
אם תרצה לחזור לפייסבוק לאחר השבתת החשבון, תוכל להפעיל מחדש את החשבון בכל עת על-ידי כניסה עם כתובת הדוא"ל והסיסמה שלך. הפרופיל ישוחזר בשלמותו )חברים, תמונות, תחומי עניין וכו'(. זכור שכדי להפעיל את החשבון מחדש דרושה לך גישה לכתובת הדוא"ל שציינת לצורך כניסה לחשבון.

יב. מחיקת חשבון:
אם ברצונך שהחשבון יימחק לצמיתות ללא אפשרות לשחזור, היכנס לחשבון ולאחר מכן כנס למרכז העזרה הקלד: "מחיקת חשבון" ולחץ על חיפוש. בממצאים שקבלת לחץ על " מחיקה והנצחה של חשבונות" ומשם אתר את הכיתוב : מחיקת חשבונות וחץ על איך מוחקים את החשבון לצמיתות. אתר את הכיתוב: אם ברצונך שהחשבון יימחק לצמיתות ללא אפשרות לשחזור, היכנס לחשבון ולאחר מכן שלח את בקשתך כאן. לחץ על הקישור ופעל לפי ההנחיות.

יג. דרך נוספת למחיקת חשבון במהירות ויעילות הינה באמצעות 
האתר הזה (לחץ).
לאחר כניסה לאתר יש ללחוץ על הריבוע האדום המציין פעולת מחיקת חשבון ולפעול עפ"י ההנחיות. 

יד. גיבוי חשבון הפייסבוק:
טרם מחיקת החשבון מומלץ לערוך גיבוי ושמירה של כל המידע שלך בחשבון הפייסבוק , כך ניתן יהיה להשתמש במידע זה לחשבון החדש אותו תפתח ולמעשה לא לאבד את כל המידע שלך. גיבוי זה מומלץ לערוך פעם בחודש ללא קשר למחיקה או השבתת החשבון. המידע נשמר בתיקייה על המחשב שלך ויכול לשמש אותך כבסיס נתונים במידה וחשבונך נפרץ או לאחר פעולת מחיקת חשבון. יש להיכנס לחשבון - הגדרות חשבון וללחוץ על הקישור: "הורד עותק של הנתונים שלך בפייסבוק".

עצות להורים בנושא הפייסבוק
1. ההתעדכנות בעולם הטכנולוגיה עלולה להיות קשה. אל תפחד לבקש מהילד שלך שיסביר לך.
2. אם עדיין אינך פעיל בפייסבוק, שקול הצטרפות. כך תוכל להבין במה מדובר!
3. צור קבוצה בפייסבוק עבור משפחתך כדי שיהיה לכם שטח פרטי בו תוכל לשתף תמונות ולשמור על קשר.
4. למד את בן העשרה את יסודות הבטיחות באינטרנט כדי שיוכל לשמור על פרטיות ובטיחות הפרופיל שלו בפייסבוק (וחשבונות מקוונים אחרים).
5. דבר על בטיחות בעולם הטכנולוגיה בדיוק כפי שאתה מדבר על בטיחות בנהיגה או בספורט.

התחל דיון עם בן העשרה שלך
1. האם אתה מרגיש שאתה יכול לספר לי כשאתה נתקל בבעיה בבית הספר או באינטרנט?
2. עזור לי להבין למה פייסבוק חשוב לך.
3. האם תוכל לעזור לי לפתוח פרופיל בפייסבוק?
4. מיהם החברים שלך בפייסבוק?
5. אני רוצה להיות חבר שלך בפייסבוק. האם אתה מסכים לכך? באיזה תנאים תסכים לכך?